Deputy Mayor Yu Liangyong

Source:常德政府网 Date:2021-07-01 10:50:44 【Fonts:Small Big

63735012681045e29f6f9cc2ba355a04.jpg

 

Yu Liangyong

Deputy Mayor 

Secretary of Changde Municipal Public Security Bureau Party Committee

Director of Changde Municipal Public Security Bureau



Resume

Yu Liangyong, male, Han nationality, born in October 1972, member of CPC, is a native of Linxiang County, Hunan Province. He got bachelor’s degree from Peking Univ. in 1997 and began his career in August 1997. He got master’s degree in July 2008.

 

1993.09 – 1997.08, studying at Peking Univ., majoring in philosophy;

1997.08 –2000.08, cadre, Director of Executive Office in Yueyang Dawan Reed Farm, Yueyang City,Hunan Provicnce;

2000.08 – 2001.04, Deputy Secretary of CPC Yueyang Dawan Reed Farm Committee,Head of Yueyang Dawan Reed Farm;

2001.04 – 2002.02, Deputy Secretary of Liangxinbao  Town Party Committee, Yueyang;

2002.02 –2006.01, Secretary of Caisanghu  Town Party Committee, Yueyang;

2006.01-2006.03, Member of Junshan District Party Committee ,Yueyang,Director of Office of Junshan District Party Committee, Yueyang,  Secretary of Caisanghu Town Party Committee

2006.03-2010.01, Member of Junshan District Party Committee, Yueyang,Director of Office of Junshan District Party Committee ,Yueyang

 (2005.09-2008.07, finishing the correspondence graduate study in Hunan Institute of Public Administration, majoring in economic management ;

2009.08-2010.01, taking a temporary post as Assistant Chief of Haishu District, Ningbo, Zhejiang Province);

2010.01-2015.04, Deputy Secretary General of CPC  Yueyang City committee;

(2010.08-2013.08, taking a temporary post as Secretary of Sangri County Party Committee,Tibet);

2015.04-2018.07, Deputy Secretary of Yunxi District Party Committee, Yueyang  City;

2015.05-2018.07, Deputy Secretary of Yunxi District Party Committee, Head of Yunxi District;

2018.07-2019.12, Secretary of CPC Xiangyin County Committee;

2019.12-2021.06, Secretary of Xiangyin County Party Committee,Level II inspector;

2021.06-2021.06, Vice Mayor of Changde Municipal government, Nominee for Director of Changde Municipal Public Security Bureau

2017.02-Present , Vice Mayor of Changde Municipal Government, member of the CPC Changde Municipal Committee.

 

 


分享到:
【print】