Deputy Mayor Luo Yijun

Source:常德政府网 Date:2020-10-28 13:55:14 【Fonts:Small Big

3ca653fbc53d4580b767db16b4a75b0a.jpg

                                                                                                                                Luo Yijun       Deputy Mayor

 

Division of Labor

 

Resume

1990.09-1994.07  studying in Changsha Electric Power University, majoring in power system and automation, obtaining a bachelor's degree in engineering

1994.07-1996.10  working as a cadre of Electrical and Mechanical Office of Provincial Water Resources and Hydropower Design Institute

1996.10-1999.01  working in Provincial Water Resources Department Office

1999.01-2001.07  working as Chief Deputy of the Office of Provincial Water Resources Department

2001.07-2003.07  working as Director of the Provincial Water Resources Department Office

2003.07-2007.07  working as Deputy Director of the Provincial Water Resources Department Office

2007.07-2012.06  working as Deputy Director of Provincial Flood Control and Drought Relief Command Office

2008.12 obtaining a master's degree in public administration from Hunan Normal University

2010.4-2012.1 serving as member of the Standing Committee of Nanxian County Party Committee and Deputy County Mayor

2012.06-2015.03  working as the Director of Construction Management Division in Provincial Water Resources Department

2015.03-2015.11  serving as the Deputy Director of Provincial Flood Control and Drought Relief Command Office

2015.11-2017.09  serving as the Director of Provincial Flood Control and Drought Relief Command Office

2017.09-2019.03 serving as the Director of Provincial Flood Control and Drought Relief Command Office and a member of the Party Group and Deputy Director of the Provincial Water Resources Department

2019.03-2020.05  serving as a member of the Party Group and Deputy Director of the Provincial Water Resources Department, and Secretary and Director of the Party Committee of Provincial Flood and Drought Disaster Prevention Affairs Center, plus a membership of the Party Group and Deputy Director of the Provincial Emergency Management Department concurrently

2020.05-2020.09  serving as a member of the Party Group and Deputy Director of the Provincial Water Resources Department, and a member of the Party Group and Deputy Director of the Provincial Emergency Management Department concurrently

2020.09-2020.10  working as one member of the Standing Committee of Changde Municipal Committee and The Deputy Mayor of Changde Municipal People's Government nominated candidates

2020.10-2020.10  working as one member of the Standing Committee of Changde Municipal Committee plus Deputy Party Secretary, and The Deputy Mayor of Changde Municipal People's Government nominated candidates

2020.10-       working as one member of the Standing Committee of Changde Municipal Committee plus Deputy Party Secretary, and The Deputy Mayor of Changde Municipal People's Government


分享到:
【print】