Deputy Mayor Zhou Daihui 

Source:常德政府网 Date:2020-11-05 09:12:05 【Fonts:Small Big

1a35da15dd724cfdb4f39d22b60ed4ed.jpg

Zhou Daihui    Deputy Mayor

 

Resume: 

1981.09-1985.07  Student at Hunan Agricultural College 

1985.07-1986.02  Cadre of Agricultural Research Institute of Changde Prefecture 

1986.02-1989.03  Cadre of Agriculture Bureau in Changde Prefecture (City)(1989.01 Deputy Director of Office)  

1989.03-1994.04  Cadre of Changde Municipal Government Office (1989.08, AssistantSecretary, 1992.03 Deputy Chief of Comprehensive Section, 1992.10 Official-level Secretary )

1994.04-1998.03  Official-level Cadre of Changde Finance Bureau (1994.06 Office Director)

1998.03-1999.05   Deputy Director of Economic Research Office of Changde  

1999.05-2000.09  Deputy Director of the Political Research Office of Changde Municipal Party Committee

2000.09-2003.02   Deputy Director of Changde Municipal Party Committee Office 

2003.02-2005.08   Deputy Secretary-General of Changde Municipal Government 

2005.08-2010.03Deputy Secretary-General of the Changde Municipal Government, Deputy Secretary of the Party Group of Changde Municipal Government Office, and Director-level Inspector (reappointed as investigator in July 2007). (2007.03-2008.03 Deputy Secretary of Jinshi Municipal Party Committee (holding temporary post) 

2010.03-2010.04  Member of the Party Leadership Group of Changde Municipal Government, Secretary and Director of the Party Leadership Group of the Municipal Government Office 

2010.04-2012.02   Secretary-General of Changde Municipal Government, Memberof the Party Leadership Group, Secretary and Director of the Party Leadership Group of the Municipal Government Office     

2012.02-2013.10  Secretary-General of Changde Municipal Government, Member of Party Leadership Group, Secretary of Party Leadership Group of the Municipal Government Office 

2013.10-2017.11  Secretary-General of Changde Municipal Government, Memberof the Party Leadership Group, Secretary and Director of the Party Leadership Group of the Municipal Government Office       

2017.11-2017.12   Secretary-General of Changde Municipal Government 

2017.12-2019.11   Secretary of Taoyuan County Party Committee 

2019.11-2020.09   Secretary of Taoyuan County Party Committee, the First-level   Investigator 

2020.09-2020.10  Deputy Mayor Nominee of Changde City Government and Member of the Party Leadership Group

2020.10-       Deputy Mayor and Member of the Party Leadership Group of Changde Municipal Government

 

 

分享到:
【print】