Mayor Zou Wenhui

Source:常德政府网 Date:2020-09-10 11:59:33 【Fonts:Small Big

68a342435fcb461f8589f73a0bdb2ba6.png

Zou Wenhui

Mayor

 

Division of Labor

 

To be responsible for the overall work of Changde Municipal Government. To be in charge of auditing and organization establishment. To liaise with Changde Municipal Committee of the Zhigong Party of China.

 

Resume

 

Zou Wenhui, male, Han nationality, born in February 1965, is a native of Changning City, Hunan Province and an on-the-job postgraduate. He began to work in July 1983 and joined the Communist Party of China (CPC) in October 1986. He is now deputy secretary of the CPC Changde Municipal Committee, mayor of Changde Municipal People’s Government and secretary of the leading Party member’s group.  

 

1981.09-1983.07, studying finance in Hengyang Financial Accounting School;

 

1983.07 to 1993.06, a cadre of Changning County Finance Bureau (1984.10-1986.12, taking the self-study examination and finishing the study of accounting in Hunan University of Finance and Economics; 1988.09-1990.07, finishing the correspondence undergraduate study of administration and management of Xiangtan University);

 

1993.06-2001.11, chief of Budget Section of Hengyang Finance Bureau (1995.06, member of the leading Party members’ group, deputy director; 1998.02, deputy secretary of the leading Party member’s group, director)

 

2001.11-2004.12, Secretary General of Hengyang Municipal People's Government, member of the leading Party member’s group, secretary and director of the leading Party member’s group of the Municipal Government Office;

 

2004.12-2008.01, Secretary of Hengyang County Party Committee (2004.09-2007.07, finishing the postgraduate study of economic management major in Graduate School of Central Party School);

 

2008.01-2008.05, deputy mayor of Hengyang Municipal People's Government and Secretary of Hengyang County Party Committee;

 

2008.05-2011.01, vice mayor of Hengyang Municipal People's Government;

 

2011.01-2014.07, member of the leading Party member’s group and deputy director of Provincial Civil Air Defense Office;

 

2014.07-2016.01, member of the leading Party member’s group and deputy director of the Provincial Education Department;

 

2016.01-2016.09, deputy secretary of Huaihua Municipal Party Committee and President of Party School of Huaihua Municipal Party Committee (Municipal Administration College, Municipal Socialist College)

 

2016.09-2019.02, deputy secretary of Huaihua Municipal Party Committee, head of the United Front Work Department, and President of Party School (Municipal Administration College , Municipal Socialist College);

 

2019.02-2019.11, Deputy Secretary of Chenzhou Municipal Party Committee, President of Party School of the Municipal Party Committee (Municipal Administration College, Municipal Socialist College);

 

2019.11-2020.06, Deputy Secretary of Chenzhou Municipal Party Committee, Minister of Publicity Department, and President of Party School (Municipal Administration College, Municipal Socialist College)

 

2020.06-2020.07, Deputy Secretary of Changde Municipal Party Committee and mayor of Changde Municipal People’s Government;

 

2020.07-2020.08, Deputy Secretary of the CPC Changde Municipal Committee, deputy mayor of Changde Municipal People’s Government, acting mayor and Secretary of the leading Party member’s group;

 

2020.08–present, Deputy Secretary of the CPC Changde Municipal Committee, mayor of Changde Municipal People’s government and Secretary of the leading Party member’s group.

 


分享到:
【print】