Secretary General Li Zhengcai

Source:常德政府网 Date:2020-09-10 11:40:28 【Fonts:Small Big

eb2926c0d3024e389086e0886c6e295e.png

                                                                                          Li Zhengcai                                                                                                                                                                                                           Secretary General 

 

Division of Work

 

To assist the mayor in the daily work of Changde Municipal Government and lead the General Office of Changde Municipal Government. To assist in the work related to auditing, personnel, governmental structural establishment, supervision, government affairs publicity and municipal government’s external liaison

   

Resume

 

Li Zhengcai, male, Han nationality, born in October, 1963, is a native of Hanshou County, Hunan Province. He began to work in July, 1982 and joined the Communist Party of China (CPC) in January, 1985. He holds the on-the-job postgraduate degree of the Party School of Hunan Committee of CPC.

 

1979.09-1982.07, studying in Changde branch, Hunan University of Agriculture;

 

1982.07-1985.08, cadre of Hanshou County Agricultural Bureau;

 

1985.08-1994.10, cadre of Hanshou County Organization Department, serving as secretary in April, 1989 and team leader of discipline inspection in December, 1992;

 

1994.10-1995.06, secretary general of CPC Dananhu Town, Hanshou County (1994.08-1996.12, receiving the Bachelor’s Degree of Correspondence College of Party School of the CPC Central Committee, majoring in Economic Management);

 

1995.06-1997.05, secretary general of CPC Jiuli Town, Linli county;

1997.05-1997.06, member of the Standing Committee of the CPC Taoyuan County Committee and director of General Office of CPC Taoyuan County Committee;

1997.06-1998.05, director of General Office of CPC Taoyuan County Committee;

 

1998.05-2001.01, member of the Standing Committee of the CPC Taoyuan County Committee and director of General Office of CPC Taoyuan County Committee;

 

2001.01-2002.04, member of the Standing Committee of the CPC Taoyuan County Committee and secretary of Taoyuan County Discipline Inspection Commission (2001.09-2004.7, studying and graduating from the on-the-job graduate class of the Party School of the CPC Central Committee, majoring inEconomic Management);

 

2002.04-2006.06, deputy secretary of CPC Taoyuan County Committee and secretary of Taoyuan County Discipline Inspection Commission;

 

2006.06-2007.10, member of the Standing Committee of the CPC Taoyuan County Committee and secretary of Taoyuan County Discipline Inspection Commission;

 

2007.11-2016.07, deputy secretary of Changde Discipline Inspection Commission;

 

 2016.07-2016.09, secretary of CPC Linli county Committee; deputy secretary of ChangdeDiscipline Inspection Commission;

 

2016.09-2017.11, secretaryof CPC Linli county Committee;

 

2017.11-2017.12, member of the Party Leadership Group of Changde Municipal Government; director of General Office of Changde Municipal Government, and secretary of Party Leadership Group;

 

2017.12–present, secretary general of Changde Municipal Government, and member of Party Leadership Group; director of General Office of Changde Municipal Government, and secretary of Party Leadership Group.

 

 

 


分享到:
【print】